Eclipse ile Android SDK’nın Kurulumu

İşe öncelikle Android kodlama yapabilmemiz için gerekli olan JDK (Java Development Kit) indirerek başlayacağız. Bu adresten işletim sisteminize uygun olan JDK’yı indirebilirsiniz.

Not: Bundan sonraki programları indirirken aynı Bit programları indirirseniz ileride hata almamanız için daha faydalı olur diye düşünüyorum. ( 32/64 Bit ) 

JDK’yı kurduktan sonra http://developer.android.com/sdk/index.html adresinden Android SDK’yı indirmemiz gerekecek. Sayfada direkt olarak Download’a tıklarsak inen dosya içerisinde Eclipse olacaktır. Eğer daha önce Eclipse kurulu ise alt taraftaki DOWNLOAD FOR OTHER PLATFORMS’a tıklayıp SDK Tools Only kısmından Bit’i Eclipse ile aynı olacak şekilde sadece Android SDK’yı indirebilirsiniz.

Yazının devamında Android SDK’yı Eclipse ile beraber indirdiğinizi varsayarak yazacağım.

Dosyalar indikten sonra rar’lı dosya içerisindeki eclipse klasörünü Program Files (x86) klasörü içine yapıştırdıktan sonra rar içindeki diğer sdk klasörü ve SDK Manager.exe’yi ise yapıştırdığımız eclipse klasörü içine yapıştırabiliriz. sdk klasörü ve exe’yi bu klasör içine yapıştırmak zorunlu değildir.

Eclipse’yi çalıştırdıktan sonra aşağıdaki görselde ki gibi hata alırsanız “Open Preferences” e tıklayarak az önce eclipse içine yapıştırdığımız sdk klasörünü göstermemiz gerek. Bu hata penceresini kazayla kapatmışsanız aynı ekrana Window -> Preferences menüsündeki Android sekmesinden erişebilirsiniz.

Daha önceki tecrübelerime dayanarak bir hatayı daha paylaşmak istiyorum. Eclipse’yi yeniden başlattığımda workspace ile ilgili “Workspace Unavailable – Workspace in use or cannot be created, chose a different one” hatası almıştım. Bunun çözümü ise C:\Users\{kullanıcı adınız}\workspace\.metadata klasörü altındaki .lock dosyasını silmektir. Eğer dosyayı silerken engelle karşılaşırsanız javaw.exe yi sonlandırıp, Eclipse’yi kapatıp tekrardan deneyebilirsiniz.

 

Bu detayı da geçtikten sonra kodlamamız için gerekli olan paketleri indirmeye başlayalım. Android SDK ile inen dosyalarda sadece en güncel versiyon paketi dahildir. Yani eski Android sürümlere uygun yazılım geliştirmek istiyorsak o paketi de indirmek gerekir. İndirme işlemleri uzun süren bir işlemdir. Window -> Android SDK Manager menüsünden indirme yöneticisini açıp oradan istediğimiz paketleri seçip indirmeye başlayabiliriz.

Paket indirme esnasında “Erişim Engellendi” tarzı bir hata alırsanız Eclipse’yi kapatıp yönetici olarak çalıştırmayı deneyin.

İndirme ve kurulumlarda sorun olmadığı taktirde Android projelerimizi test etmemize yardımcı olacak Emulator için sanal cihaz ekleyerek devam edelim. Yazdığımız uygulamaları gerçek cihazlarda test etme imkanımız her zaman olmayabilir 🙂

Window -> Android Virtual Device Manager menüsünden sanal cihazları yönetebileceğimiz ekranı açıyoruz. Buradan dilerseniz kendi şablon cihazınızı oluşturabilir, dilerseniz hazır gelen cihazları ekleyebilirsiniz.

Açılan pencerede New butonuna tıklayarak cihaz ekleme ekranını açabiliriz. Açılan ekranda görselde ki gibi alanları dolduruyoruz. Tercihler size kalmış, önemli olan Android Target versiyonunun  ne olduğudur. İndirilen paketlere göre buradan Android sürümü seçebiliriz.

Proje oluşturma ve bu projeyi oluşturduğumuz cihazlarla çalıştırmayı daha sonraki yazılarda işleyeceğiz.

2 Replies to “Eclipse ile Android SDK’nın Kurulumu”

  1. Merhaba,
    anlatım çok güzel fakat ben sdk manager.exe ye çift tıkladığımda siyah ekran gelip gidiyor ve hiçbirşey olmuyor. Ne yapabilirim acaba?

    1. Merhaba, normal şartlarda siyah ekran gittikten yaklaşık 5-10 saniye sonra SDK Manager’in açılması gerekiyor. Alternatif olarak, Eclipse programında üst menüde Window’un altından Android SDK Manager’e tıklayarak açmayı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir