Lighttpd Server İle mod_rewrite İşlemleri

Bu yazımda Lighttpd Server ile temiz url oluşturmak için gerekli olan mod_rewrite modülünün kullanımını anlatacağım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, Lighttpd ile olan 2-3 günlük tanışıklığım sonunda Apache’yi mum ile aradım.

Bu Server’ı da araştırmama sebep olan şey ise Android destekli telefonumda yerel sunucu kurup çalıştırmaktı. Ne fantezi ama !

Yolculukta veya bilgisayara erişimin olmadığı durumlarda işe yarar diye düşündüğüm için Google Play üzerinde yaptığım araştırma sonucunda hem ücretsiz hem de işe yarar bir Server bulmuştum. Endonezya’lı meslektaşın yazdığı bu uygulama tek kelimeyle mükemmel ! Uygulama sahibinin de rewrite farklılığından haberdar olmamasıyla beraber Gmail üzerinden uzun uzun yazışmamız sonucunda sorunu / farklılığı bulup kendisine de ilettim. Sizler de bu farklılığı bilin istedim.

Farklı olan kısım ise şu ; normalde Apache üzerinde her dizin altında bir .htaccess ile o dizine ait URL yönlendirmeleri veya diğer işlemlerimizi yapabiliyorduk. Ancak Lighttpd için durum böyle işlemiyor.

conf dosyası içerisinden yapılıyor her şey. Apache’de ki httpd.conf dosyasına denk gelen kısım yani.

İsterseniz conf dosyası içerisinden yeni bir conf dosyası yolu gösterip, ana conf dosyasında kod kirliliği olmasını engelleyebilirsiniz. Bahsettiğim Android uygulamasında henüz yeni conf dosyaları oluşturma özellliği olmadığından şimdilik herşey ana conf dosyası içinden halledilebiliyor.

Vereceğim kodu deneyemedim ama olur da uygulamaya güncelleme gelirse veya siz conf dosyası oluşturabileceğiniz bir platformda iseniz aşağıdaki kod yeni conf dosyalarının yolunu göstermek için yeterli olabilir.

$HTTP[“host”] == “oylesine.com” {
include “yeni.conf”
}

Eğer yeni bir conf dosyası oluşturamıyorsanız ise rewrite eklemelerini ana conf üzerinden şu şekilde yapabilirsiniz.

url.rewrite = (  “^/project1/(.*)$” => “/project1/index.php?k=$1”  ,   “^/project2/(.*)$” => “/project2/index.php?k=$1”  )

Tanımlamalar için aralara , koymalısınız…

regex kuralları ve diğer başlıklar için şu siteler işinize yarayacaktır.

http://redmine.lighttpd.net/projects/lighttpd/wiki/Docs_ModRewrite

http://redmine.lighttpd.net/projects/1/wiki/Docs_ConfigurationOptions#mod_rewrite-rewriting

https://www.dokuwiki.org/install:lighttpd_config_example

http://kuttler.eu/post/wpmu-lighttpd-rewrite-rules/

http://fooninja.net/2010/09/12/lighttpd-mod_rewrite-examples/

Yazıda regex kuralları, Lighttp server yapılandırmasından çok mod_rewrite farklılığına değinmek istedim.

Gözünü seveyim Apache !

One Reply to “Lighttpd Server İle mod_rewrite İşlemleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir