WinSCP Programıyla Sitenizin Yedeğini Alma

Bir önceki yazıda web sitenizin hem veritabanı hem de dosya yedeğini cronjob ile oluşturup Dropbox’a API ile nasıl yükleyeceğinizi yazmıştım. Bu yazıda da WinSCP ftp programıyla web sitenizin dosya yedeğini (veritabanı değil) zamanlanmış görev oluşturarak bilgisayarınıza nasıl indirebileceğinizi anlatacağım.

Hem veritabanı hem de dosya yedeğini zahmetsizce alabildiği için benim her zaman ilk tercihim Dropbox yöntemi olur. Bunun tek dezavantajı projenize ait verilerin ve dosyaların 3. tarafa gönderiliyor gibi görünmesi olabilir.

Bu yazıda anlatılan yedekleme yönteminin ise 2 dezavantajı var. Birincisi veritabanı yedeğini alamıyorsunuz, ikincisi ve en önemlisi ise zamanlanmış görevin çalışacağı gün ve saatte bilgisayarınızın açık olması gerekiyor.

Bu kadar açıklamadan sonra önce WinSCP programını indirerek işleme başlayalım.  Ben 5.13 versiyonu ile çalıştım ve işletim sistemim de Windows 10 Pro 64 Bit.

Programı kurduktan sonra yedeklemelerinizin indireleceği sürücü ve klasörü seçmelisiniz. Ben “P” sürücüsü içerisinde “Site-Yedek” adında klasör oluşturdum ve bu klasörün altına da “nasilanlatsam” diye klasör oluşturdum. Zamanlanmış görev çalıştığında nasılanlatsam klasörü altında yedeğin alındığı zamana dair klasör oluşturulup, dosyalar bu klasöre atılacak. Bir sonraki yedekler de bir başka klasörün altına atılacak. Örnek klasör adı “13_03_2018_1636”  13 Mart 2018 , saat 16:36 gibi…

nasilanlatsam klasörü altına bir metin belgesi oluşturmalısınız. Adı console.txt ve içine aşağıdakileri yapıştırın.

 

open ftp://user:password@site.com satırına sitenizin ftp bilgilerini yazmalısınız. user yerine kullanıcı adı , password yerine şifre ve site.com yerine kendi sitenizi yazmalısınız.  user ve password arasındaki “:” karakterini silmemeye dikkat edin.

P:\Site-Yedek\nasilanlatsam  kısmına ise yedeğin atılacağı konumu yazın. Yukarıda açıklamıştım detayını.

/public_html kısmına ftp ana dizininizi yazın. Bu genelde ya public_html olur ya da http olur.

-filemask=”|  kısmından sonra images/; ve blog/ göreceksiniz. Biz yedeği alırken images ve blog klasörlerinin yedeklenmesini istemiyoruz. Tüm klasörlerin yedeklenmesini isterseniz images/; ve blog/ kısmını silebilirsiniz. Eklemek istedikleriniz varsa boşluk bırakarak ekleyebilirsiniz.

 

nasilanlatsam klasörü altına bir de run.bat adında bir dosya oluşturuyoruz ve içine aşağıdakileri ekliyoruz. Zamanlanmış görev bu dosyayı çalıştıracak.

 

Yukarıda ise mkdir ile nasilanlatsam altına yedeğin alındığı zamana ait bir klasör oluştuyoruz.

En alt satırda ise WinSCP programının konumu, console.txt dosyasının konumu ve yedekleme esnasında otomatik oluşturulan log dosyasının konumunu yazıyoruz. Olası hataları log.txt içerisinden takip edebilirsiniz.

 

Sıra Geldi Zamanlanmış Görev Oluşturmaya

 

Öncelikle Windows üzerinden zamanlanmış görevi açıyoruz ve yeni görev oluşturdan aşağıdaki görseldeki yerleri işaretliyoruz.

 

 

Daha sonra “Tetikleyiciler” sekmesine tıklıyoruz ve “yeni” dedikten sonra görevin hangi zamanlarda çalışacağını seçiyoruz.

 

 

En son “Eylemler” sekmesine tıklıyoruz ve “yeni” dedikten sonra hangi script veya programın çalışacağını seçiyoruz. Yukarıda da bahsettiğim gibi run.bat dosyasının konumunu bulup seçiyoruz.

 

İşte bu kadar… Görevin çalışacağı zaman bilgisayarınızın açık olması yeterli. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir